sobota, 22 listopada 2014

Okaleczona - Cathy Glass

Strach, krzywda, milczenie. 
Czasami z zewnątrz pozornie grzeczne dziecko skrywa w środku mroczną tajemnicę.
A Ty, jakbyś się zachował widząc dwa zupełnie odmienne oblicza swojego dziecka?

Niezwykle wzruszająca opowieść wspaniałej kobiety Cathy Glass, autorki wielu bestsellerów. To kolejna jej książka z serii "pisana przez życie". Najciekawszy w jej opowieściach jest sam fakt, że pisze o przeżyciach z własnego doświadczenia. Autorka od wielu lat tworzy rodzinę zastępczą dla dzieci umieszczanych w opiece społecznej. Żadna z opisywanych przez nią historii nie jest wyssana z palca.

Po rozwodzie rodziców główna bohaterka Dawn Jennings zostaje zupełnie sama, odepchnięta przez własną rodzinę i zrzucona na drugi plan. Zagubiona matka dziewczynki wysyła ją do dalekiej rodziny, do czasu aż nie ustabilizuje swojego życia osobistego i zawodowego. Po czterech latach dziewczynka wraca do matki, jednak nie zagrzewa tam długo miejsca.
Dziecko zmienia się nie do poznania. Zmęczona zachowaniem własnej córki, Barbara zwraca się do opieki społecznej. Niestety i tam nie ma nikt serca do dziecka. Opieka społeczna stara się jak najszybciej pozbyć "nieznośnego bachora". W taki to sposób Dawn trafia do domu Cathy i Johna Glass, rodziców zastępczych.
Z pozoru niewinna dziewczynka, sprawia niezliczoną ilość problemów wychowawczych. Od lunatykowania, poprzez wagary aż do samookaleczenia.
Dawn jest kompletnie zamkniętym dzieckiem. Nikt nie potrafi do niej dotrzeć, aby dowiedzieć się, jaką tajemnicę skrywa dziewczyna. Historia toczy się bardzo szybko, wielokrotnie nastolatka trafi na policję, oraz do szpitala. Żadne rozmowy, ani zakazy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dziecko staje się dużym ciężarem dla rodziców zastępczych. Tym bardziej, że wcześniejsze życie dziecka owiane jest tajemnicą zarówno przez Dawn, jej matkę, jak i opiekę społeczną. Panuje dziwna zmowa milczenia, która skutecznie uniemożliwia porozumienie się z nastolatką.

Czy Cathy i John będą mieli na tyle sił i odwagi, aby stawić czoła wypartym wspomnieniom trzynastoletniej dziewczynki?

Ta smutna opowieść wprawia czytelnika w osłupienia. Niejednokrotnie podczas czytania przechodziły mnie ciarki. Skrajne uczucia, w jakie wprowadza ta książka, nie pozwalają choćby na chwilę oderwać się od lektury. Muszę przyznać, że zszokowała mnie ona, a tym bardziej samo zakończenie. Książka została napisana fenomenalnym językiem, akcja jest wartka i bardzo interesująca. Polecam ją absolutnie każdemu! Zapewne zajrzę do niej jeszcze nie raz.

Nie zapominajmy, że napisało ją ŻYCIE!2 komentarze:

 1. Bardzo zachęcający opis :) W moim jednak odczuciu w Waszej recenzji zabrakło Waszych odczuć, przemyśleń itp. Mam nadzieję, że nie potraktujecie tego jako hejt,
  Pozdrawiam ;*
  (i zapraszam: http://czytam-pisze-recenzuje-polecam.blogspot.com);)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęcający opis :) W moim jednak odczuciu w Waszej recenzji zabrakło Waszych odczuć, przemyśleń itp. Mam nadzieję, że nie potraktujecie tego jako hejt,
  Pozdrawiam ;*
  (i zapraszam: http://czytam-pisze-recenzuje-polecam.blogspot.com);)

  OdpowiedzUsuń